ROWEROWE ŚWIĘTO W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ

Piotr Tomana wygrał tegoroczny Tour de Pologne Amatorów. Kolarz Mogilany Cycling Team pokonał 58-kilometrową rundę wokół Bukowiny Tatrzańskiej w czasie 1:35:52. Wśród pań najlepsza okazała się Marta Balcerzak z PSP Lubuskie. Czesław Lang zajął 74. miejsce w kategorii open i 1. w kategorii wiekowej M6+ (czas 1:49:44). Wyścig ukończyło około dwóch tysięcy zawodników.

W tym roku amatorzy mieli do pokonania dłuższy dystans niż w latach poprzednich. Nowa runda wokół Bukowiny Tatrzańskiej tylko nieznacznie różniła się od okrążenia, które tego samego dnia pokonywali zawodowcy na ostatnim etapie 74. Tour de Pologne. Trasa liczyła 58 kilometrów, a znajdowały się na niej dwa podjazdy klasyfikowane jak o premia górska pierwszej kategorii – Łapszanka i Ściana BUKOVINA, a także równie trudne Wierch Rusiński i Bukowina Tatrzańska.

Na Łapszankę zawodnicy wspinali się tuż po starcie i był on niezwykle wymagający. Średnie nachylenie utrzymywało się długimi fragmentami w okolicach 17 %.  Drugi z kluczowych podjazdów – Ściana Bukovina – to już tradycja ścigania na Podhalu. To podjazd bardzo zwodniczy – zaczyna się niewinnie, droga wznosi się delikatnie pośród zabudowań, a po wjechaniu do lasu momentami nawet lekko opada. To jednak usypia czujność, bowiem w pewnym momencie zaczyna gwałtownie się wznosić i przez ponad kilometr skazuje zawodników na niewypowiedziane męki.

Na starcie pojawiło się mnóstwo znakomitych gości. W tym roku Czesław Lang zaprosił między innymi prezydenta UCI Briana Cooksona, a także mistrza świata Adriana Teklińskiego i prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka. Na starcie znaleźli się także zwycięzcy Tour de Pologne sprzed lat – Henryk Charucki i Zdzisław Piątek. Czesław Lang finiszował na bardzo wysokim, 74. miejscu w gronie blisko dwóch tysięcy kolarzy. Był też najlepszy w swojej kategorii wiekowej. Nieco wolniej jechał prezydent UCI Brian Cookson, który zajął 1643. miejsce w kategorii open. Sponsorem Głównym Tour de Pologne Amatorów jest TAURON.